عمار
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عمار
آرشیو وبلاگ
      ازدواج اسلامی (دائم و موقت) (راهی برای رسیدن به کمال، موفقیت و خوشبختی)
ازدواج موقت نسخه ی استاد قرائتی برای دانشگاهها نویسنده: عمار - ۱۳٩۱/۱۱/٢

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اعتدال ، در آستانه آغاز سال تحصیلی، پیشنهاد گسترش ازدواج موقت و ترویج بیش از پیش ازدواج دانشجویی تازه ترین نسخه ای است که یکی از استادان اخلاق و احکام در کشور برای جلوگیری از افزایش حرام و گناه در دانشگاه‌ها پیچیده است. حجت الاسلام قرائتی معتقد است مشکلات اخلاقی در دانشگاه‌ها افزایش یافته است و مسئله ازدواج موقت باید در دانشگاه‌ها راه بیفتد و برای ازدواج دانشجویی هم فکر اساسی شود.

 

برای مطالعه ی ادامه ی سخنان استاد به ادامه ی مطلب مراجعه فرمایید:

.

 

 


اولین باری نیست که ازدواج موقت به عنوان یک راهکار اسلامی برای جلوگیری از افزایش گناه در جامعه پیشنهاد می‌شود. در طول سه دهه گذشته هرازگاهی به اقتضای شرایط و مناسبت‌هایی برخی از مسئولان مملکتی و یا علمای مذهبی کشور به تایید گسترش ازدواج موقت و صیغه به عنوان راهکاری برای جلوگیری از به گناه افتادن جوانان پرداختند. سخنان هاشمی رفسنجانی در یکی از خطبه‌های نماز جمعه تهران در اوایل دهه 70 را می‌توان اولین و پر سرو صدا ترین اظهارات مقام‌های حکومتی و مذهبی کشور در تایید ازدواج موقت دانست.

 

در ان زمان اظهار نظر هاشمی بازتاب گسترده ای در میان مخالفان و موافقان داشت. در طی دو دهه گذشته و پس از سخنان هاشمی به تناوب دیگرانی هم درباب لزوم ترویج ازدواج موقت در جامعه ایده پردازی‌هایی داشته اند. اما سخنان روزهای گذشته حجت الاسلام قرائتی قرائت تازه و متفاوتی از این بحث را درخود دارد. او ازدواج موقت را نه تنها راهی برای نجات عامه مردم جامعه از گناه که یکی از راههای نجات دانشگاه‌ها به عنوان یک اجتماع خاص متشکل از نخبگان جامعه می‌داند و معتقد است وزیر علوم و روسای دانشگاه باید در جهت راه انداختن این موضوع در بین دانشجویان وارد عمل شوند.

حجت‌الاسلام قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور صبح دیروز در دومین نشست روسای دانشگاه‌های سراسر در دانشگاه شهید بهشتی، خطاب به روسای دانشگاه‌ها گفت: فضایی ایجاد کنید که ازدواج دانشجویی آسان و ازدواج موقت راه اندازی شود و گرنه حرام رخ می‌دهد.قرائتی خطاب به مسئولان دانشگاههای کشور گفت: شما خودتان را سر کار گذاشته‌اید و هیچ اقدامی در خصوص جداسازی دختر و پسر از یکدیگر انجام نداده‌اید. بحث اسلامی شدن دانشگاه‌ها مقوله‌ای است که در وزارت علوم بویژه در میان روسا جدی گرفته نمی‌شود.

 


وی با بیان اینکه اینکه دخترها و پسرها در دانشگاه از هم جدا شوند مثل دانشگاه امام صادق (ع) و یا دانشگاه الزهرا اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد افزود: مسئله‌ای که من باید عنوان کنم این است که شما خودتان را سر کار گذاشته‌اید و هیچ اقدامی در خصوص جداسازی دختر و پسر از یکدیگر انجام نداده‌اید؛ چه اشکالی دارد که ما اینها را به جز در موارد ضروری از یکدیگر جدا کنیم. رئیس ستاد اقامه نماز با اشاره به توجه به ازدواج دانشجویی در دانشگاه‌ها گفت: کارهایی که شما الان در محیط دانشگاه انجام می‌دهید، پرهزینه و بدون خروجی است؛ در صورتی که می‌توان با هزینه‌های کمتر خروجی‌های موثرتری به دست آورد و مثلاً گفت‌وگوی اختصاصی برای دانشجویان موثرتر است.

 

بر اساس احکام شرعی شیعه ازدواج موقت عقدی است به نام”صیغه" که بر اساس آن زن و مرد می‌توانند برای مدت زمانی مشخص، حتی کمتر از یک روز، با هم ازدواج کنند. در مقایسه با این نوع ازدواج، ازدواج دائم معمولا برای کسانی است که می‌خواهند تشکیل خانواده بدهند و برای همیشه با هم زندگی کنند و بچه دار شوند.در ازدواج دائم به طور معمول پس از جاری شدن خطبه عقد تقریبا اختیارات اصلی ادامه زندگی جز در شرایطی بر عهده مرد است. به همین علت باید نفقه زن را بدهد. ولی ازدواج موقت برای کسانی است که می‌خواهند مدت کوتاهی با هم زندگی کنند. در این نوع از ازدواج نفقه به زن تعلق نمی‌گیرد چون همه چیز بدست زن است یعنی تعیین مقدار مهریه و زمان و مدت عقد و طلاق بدست زن می‌باشد و زن می‌تواند هنگام عقد هر شرطی بگذارد.


توصیه مسئولان دانشگاهی کشور به ترویج صیغه در دانشگاه‌ها در حالی انجام می‌شود که ازدواج موقت، از صدر اسلام تاکنون همواره مساله ای جنجال برانگیز و محل اختلاف بوده و درباره آن همیشه حساسیت‌هایی وجود داشته است. مسلمانان شیعه معتقدند که پیامبر اسلام صیغه را مجاز دانسته است. اما با وجود شرعی بودن ازدواج موقت در مذهب شیعه، مراجع دینی با احتیاط و در نظر گرفتن شرایطی ازدواج موقت را توصیه می‌کنند.

 

با این حال در سال‌های اخیر برخی گزارش‌های غیر رسمی از افزایش آمار ازدواج موقت در برخی از شهرهای کشور به خصوص شهرهای مذهبی مانند قم و مشهد و نیز تهران حکایت دارد. از شهرهای قم و مشهد به عنوان دارنده بالاترین و یزد به عنوان دارنده پایین‌ترین آمار ازدواج موقت در کشور یاد می‌شود. موافقت‌های فقهی و مذهبی با ازدواج موقت، چراغ سبزهای مسئولان، برخی برنامه‌های رسمی صدا وسیما، راه اندازی دفاتری برای گسترش صیغه یا همان ازدواج موقت در کشور، تاسیس سایت‌هایی برای تشویق خانم‌ها و آقایان جوان به ازدواج موقت،باعث شده تا علیرغم حسیاسیت جامعه نسبت به این موضوع، آمار ازدواج موقت ثبت شده و ثبت نشده در کشور افزایش یابد.


در اسفندماه سال گذشته مجلس لایحه حمایت از خانواده را به تصویب رساند. یکی از بندهای جنجالی مواد این لایحه به موضوع صیغه و یا ازدواج موقت اختصاص داشت که در آخرین روزهای بررسی این لایحه با رای موافق نمایندگان نهایی شد و مجلس تکلیف ازدواج‌های موقت را روشن کرد. بر اساس این بند صیغه مگر در مواردی خاص نیاز به ثبت رسمی ندارد. ثبت شدن یا نشدن صیغه ورسمیت یافتن آن، و همچنین تکلیف احتمال تولد فرزندی از این نوع ازدواج، یکی از موارد جدی و محل اختلاف بین صاحبنظران مسائل مذهبی و خانواده در ماجرای ازدواج موقت است. موافقت مشروط مجلس با عدم ثبت ازدواج موقت در سال گذشته اما و اگرهای زیادی را درباره آینده این ازدواج‌ها سر زبان‌ها انداخت.در قانونی که سال گذشته مجلس تصویب کرد، صیغه در سه صورت نیاز به ثبت پیدا می‌کند: وقتی زن باردارشود، وقتی طرفین توافق کنند و وقتی شرط ضمن عقد باشد.

 

اما در این بین، وضعیت بارداری زن بعد از یک ازدواج ثبت نشده و احتمال زیر بار نرفتن مرد برای ثبت ازدواج، ایرادی است که خیلی‌ها به مصوبه مجلس وارد می‌کنند و آن را مشکل آفرین می‌دانند. بر اساس قوانین موجود اگر ازدواج موقت ثبت نشود و زن در این مدت باردار شود و در عین حال مرد حاضر به ثبت ازدواج نشود، زن با مراجعه به دادگاه می‌تواند درخواست اثبات زوجیت کند و دادگاه بر اساس قوانین موجود، این کار را انجام می‌دهد. یکی از این قوانین، ماده 1158 قانون مدنی است که بر اساس آن، طفل متولد در زمان زوجیت متعلق به شوهر است؛ مشروط بر اینکه از تاریخ نزدیکی تا زمان تولد کمتر از6 ماه و بیشتر از 10 ماه نگذشته باشد.

http://blogcod.parsskin.com/zibasazi/joda-konandeh/185.png

دانشگاه‌ها دانشجوی متدین نمی‌سازند


رئیس ستاد اقامه نماز کشور گفت: بعد از 33 سال از انقلاب، قرآن تازه به دانشگاه‌های ما وارد شده است اما ما حاضر نیستیم جوری آن را تدریس کنیم که خروجی آن دانشجویان قرآنی باشد.حجت‌الاسلام قرائتی یادآور شد: بحث نماز تاکنون در دانشگاه‌ها جدی گرفته نشده و باید به حال آن گریه کرد؛ ما اینقدر اعتراض کردیم تا درصدی از این بی‌توجهی‌ها حل شده است.رئیس ستاد اقامه نماز گفت: شما بیایید یک نفر دانشجو را در دانشگاه‌ها پیدا کنید که بگوید من بی‌دین بودم و دانشگاه من را متدین کرد.

 

معارف موجود که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود، دانشجوی متدین نمی‌سازد؛ بنابراین باید تصمیم جدی برای حل این مشکلات گرفته شود و اگر شما بتوانید تصمیم جدی بگیرید قطعاً موفق خواهید شد.وی گفت: وظیفه ما این است که مزه دین را به دانشجویان بچشانیم؛ اما هنوز تفسیر و نهج البلاغه در دانشگاه‌ها جا نیفتاده است.قرائتی با اشاره به نوع روابط دانشجویان و اساتید در دانشگاه‌ها گفت: برخوردها در دانشگاه‌ها علمی شده که این باعث افزایش مشکلات اخلاقی در دانشگاه‌ها شده است؛ بنابراین مشکل ما تحصیلات نیست، بلکه اخلاق و برخورد است. وی گفت: نباید خودتان را قانع به کارهای مدرن و رسمی کنید؛ بلکه باید کارهای عاطفی و روابط خصوصی را ترویج کنید.

تصاویر زیباسازی ، کد موسیقی ، قالب وبلاگ ، خدمات وبلاگ نویسان ، تصاویر یاهو ، پیچک دات نت www.pichak.net

  نظرات ()
مطالب اخیر سوال:چرا شبکه های ماهواره ای ضد اسلامی, علیه ازدواج موقت توطئه میکنند?! احادیثی در ترغیب به ازدواج رابطه حافظه و دیدن تصاویر مستهجن ازدواج مجدد ممنوع شد کاریکاتور ازدواج مطالبی زیبا را در این قسمت بخوانید... بهترین همسر جهان کیست؟ رقعه ای نور از کلام پدری مهربان ... گشایش بخت بهترین روش برای پیدا کردن همسر آینده چیه؟
کلمات کلیدی وبلاگ احادیثی در مورد ازدواج (۱) ازدواج (٢۳) ازدواج آسان (٤) ازدواج اسلامی (۱٠) ازدواج قرآنی (۱) ازدواج مجدد (۱) ازدواج موفق (۱) ازدواج موقت (۱٥) استفتائی از آیت الله بهجت ره (۱) امام خامنه ای و ازدواج جوانان (۱) اهداف و آثار ازدواج (٢) بهترین زن (۱) بهترین همسر جهان کیست؟ (۱) پاسخگویی به غریزه جنسی (٢) تاخیر در ازدواج (۱) تاریخچه صیغه (۱) تصاویر ازدواج موقت (٢) تصاویر مستهجن (۱) خبر جدید ازمجلس: ازدواج مجدد ممنوع شد (۱) رابطه حافظه و دیدن تصاویر مستهجن (۱) راه های همسریابی (۱) رقعه ای نور از کلام پدری مهربان (۱) سوال (۱) سوالات شما (۱) سوالات قبل ازدواج (۱) شبکه اجتماعی (٢) شرایط عقد موقت یا صیغه (۱) صیغه (۱٢) ضرورت ازدواج موقت (۱) عشق (۱) عکس های ازدواج (۱) فاطمه س در کلام امام خامنه ای (۱) گشایش بخت (۱) گشایش در ازدواج (۱) لطفا با انگیزه ازدواج کنید (۱) مراسم ازدواج (٢) مراسم ازدواج سنگین (۱) مفهوم ازدواج (۱) نسخه استاد قرائتی برای دانشگاهها (۱) نیاز روح به کانون آرامش (۱) هجمه دشمن علیه دین (۱) کار حروم (۱) کلیپ صوتی ازدواج (٢)
دوستان من وبلاگی زیبا در مورد مسائل سیاسی ایران و جهان گروهی برای رسیدن به خدا گروهی زیبا در فیس نما پرتال زیگور طراح قالب